Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία νίκη στην Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας 1-0 της Μπασακσεχίρ στο πρώτο παιχνίδι για τον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Το γκολ σημείωσε στο 53’ ο Μασούρας, ενώ οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στο 80’ αποβλήθηκε ο Καχβέτσι. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σα απέκρουσε πέναλτι που εκτέλεσε ο Βίτσκα.

Εν τω μεταξύ η Πόρτο νίκησε με 1-0 την Κράσνονταρ στη Ρωσία χάρη στο γκολ του Σέρτζιο Ολιβέιρα. Να θυμίσουμε ότι ο νικητής αυτής της αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι του Ολυμπιακού - Μπασακσεχίρ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις και καθόλου καλό ρυθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι θέλουν να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν και να πιέσουν στις αντεπιθέσεις. Οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν, αλλά έφτασαν μια ανάσα από το γκολ από το τραγικό λάθος του Σα στο 15'. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού άφησε την μπάλα για να μην βγει κόρνερ, ο Γκούλμπραντσεν έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε σωτήρια στο συμπαίκτη του Κριβελί, πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μαρτίνς ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη τους ευκαιρία. Στο 53' ο Βαλμπουενά έβγαλε τη σέντρα και ο Μασούρας με κεφαλιά έκανε το 1-0. Η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την Μπασακσεχίρ. Στο 71' ο Σα σημείωσε μια εξαιρετική απόκρουση και είπε όχι στο σουτ του Βίτσκα.

Στο 80' οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Καχβετσί αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρούνο έκανε ένα ανόητο πέναλτι και ο Βίτσκα ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Σα απέκρουσε κι έσωσε την ομάδα του κρατώντας το 1-0.