Ο νόμος της μπάλας “μίλησε” στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ να έχει τις φάσεις αλλά στο φινάλε ο Ατρόμητος ήταν αυτός που πήρε τη νίκη, όπως είχε πράξει και την περασμένη σεζόν.

Η ομάδα του Περιστερίου διατήρησε έτσι το αήττητο, την ώρα που η “Ένωση” γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Ουζουνίδη μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα και μέχρι το 88ο λεπτό όλα έδειχναν ότι θα μείνει με το... αχ της μεγάλη ευκαιρίας να κερδίσει ένα ματς που ήταν πολύ καλύτερη. Από εκείνο το σημείο, όμως, τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα με τους Ρισβάνη και Κουλούρη να τη “σκοτώνουν” μέσα σε δύο λεπτά! Ο Ατρόμητος κατέβηκε με ξεκάθαρο αμυντικό πλάνο και τελικά όχι μόνο δεν έχασε αλλά τελικά πήρε και το μάξιμουμ.

Η εξέλιξη του αγωνα

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πίεσε από νωρίς την άμυνα του Ατρόμητου, η οποία για ακόμη μια φορά ήταν εξαιρετικά οργανωμένη. Η κατοχή των “κιτρινόμαυρων” έφτασε στο 65%, με τους Μάνταλο και Μπακάκη να σημαδεύουν το δοκάρι στις δύο μεγαλύτερες φάσεις στο πρώτο μέρος, το οποίο είχε αρκετά καλό ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος του.

Ο αρχηγός της “Ένωσης” έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στο 17' αλλά είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μέγιερι, ενώ στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στη γραμμή (οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι την είχε περάσει αλλά το ριπλέι δεν έδειξε κάτι τέτοιο).

Το δεύτερο δοκάρι για την ΑΕΚ ήρθε στο 37' μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Μπακάκη, ο οποίος έκανε τη χαμηλή σέντρα, ο Άλεφ δεν μπόρεσε να σουτάρει και μετά την κόντρα στον Γιαννούλη η μπάλα έφτασε ξανά στον μπακ των γηπεδούχων, ο οποίος πλάσαρε από κοντινή αλλά και πλάγια θέση, σημαδεύοντας το δοκάρι.

Γενικά, οι “κιτρινόμαυροι” έπαιξαν πολύ από τα δεξιά με τους Μπακάκη και Λιβάγια αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα του Ατρόμητου, ο οποίος πήγε να γίνει σε κάποιες περιπτώσεις επικίνδυνος κυρίως μέσω των αντεπιθέσεων.

Ο Ουζουνίδης έβαλε νωρίς (57') στο δεύτερο ημίχρονο τον Πόνσε στη θέση του Μπογιέ, από τον οποίο σίγουρα περίμενε περισσότερα κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Λιβάγια είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία καθώς βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μέγιερι αλλά ο Χατζηισαϊας τον πρόλαβε και δεν του επέτρεψε να πλασάρει.

Οι φιλοξενούμενοι, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, με την ΑΕΚ, όμως, να εξακολουθεί να σημαδεύει τα δοκάρια! Συγκεκριμένα, στο 65' ο Μάνταλος έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά, ο Μπακασέτας έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι! Το τρίτο δοκάρι για τους “κιτρινόμαυρους”...

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα πλήρωνε τις χαμένες ευκαιρίες της με... 0-0, ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου αποφάσισε να την τιμωρήσει! Στο 88ο λεπτό ο Ρισβάνης μετά από κόρνερ πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά στην καρδιά της “κιτρινόμαυρης” άμυνας κι έκανε το 0-1, ενώ πριν προλάβουν οι γηπεδούχοι να... συνέλθουν από την ψυχρολουσία ο Κουλούρης μετά από ωραία συνεργασία με τον Μπρούνο “σφράγισε” τον θρίαμβο του Ατρομήτου.